onsdag den 23. maj 2012

Hvad koster mad i USA?

En god motorhomerejse i USA kræver at køleskabet er fyldt op, men hvad koster tingene i USA. Det varierer fra butik til butik og fra stat til stat, men nedenfor kan du se nogle priser fra Walmart og Publix i Florida.

1 liter nælk 1,50 US$
1 gallon (3,8 l) mælk 2,79 US$
Kelloggs corn flakes 500 gram 2,98 US$
24 dåser coca cola 5,98 US$
Skinke pålæg 250 gram 2,98 US$
Cheddar ost 450 gram 4,23 US$
Spaghetti 450 gram 1,08 US$
Pesto 200 gram 2,98 US$
Peanutbutter 1,13 kg 6,44 US$
Campbells Chunky Beef with country vegetables soup 0,5 kg 1,88 US $
Baked beans (dåse) 1,97 US$
Pose skrællede baby gulerødder 1,99 US$
Bananer 1,20 US$ pr. kg
Toast brød 1,60 US$
Hel grill kylling (varm fra deli) 5,48 US$

Husk priserne kan variere ligesom de lokale skatter i de amerikanske delstater.
 

Ingen kommentarer: